NYPD Virüsü Nedir? (.nypd dosya uzantısı)

NYPD Virüsü Nedir?
NYPD Virüsü Nasıl Temizlenir?
.nypd Dosya Uzantısı Nedir?

Kendinize bu tarz sorular sormaya başlamış ve internette araştırma yaparken bu yazıyı bulduysanız vay halinize 🙂 Uğraşması zor bir virüs türüyle karşı karşıyayız.

NYPD Virüsü Nedir?

Bu virüsü dünyayı kasıp kavuran Covid-19 virüsü gibi düşünebilirsiniz. Enfekte olduğu bilgisayarın bütün dosyalarını (Fotoğraf, excel, veritabanı, word vs.) özel bir şifreleme yöntemi ile şifreler ve bu dosyalara sizin erişmenizi engeller. Şifrelenmiş olan bütün dosyalara otomatik olarak .nypd uzantısı ekler. 

Bir anda bir bakarsınız masaüstünde bulunan a.docx dosyanızın adı otomatik olarak a.docx.nypd olarak değişmiş ve bu dosyayı hiç bir şekilde açamıyorsunuz. 

Bu virüs; fidye yazılımı olarak bilinir. Hiç bir dosyanıza zarar vermez sadece bütün dosyalarınızı şifreler. Şifrelediği her klasörün içerisine _readme.txt isimli bir dosya bırakır ve bu dosyada şu şekilde bir metin bulursunuz. 

Bu dokümanda yazanları şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Dosyalarınız zarar görmedi, sadece onları şifreledik.
  • Bu şifreleri açabilmeniz için size özel bir anahtar bırakıyoruz. (Your Personel ID yazan kısım)
  • Bizim dosyalarınızı açabileceğimizden şüpheniz varsa bize 1 dosya gönderin ücretsiz olarak şifresini çözelim.
  • Göndereceğiniz dosya önemli bilgiler içermemelidir.
  • Bu anahtarı şifre kırma aracında kullanıp şifrenizi kırabilirsiniz.
  • Bu araç için 970 $ ödemeniz gerekmektedir.
  • 72 saat içerisinde satın alırsanız %50 indirim kazanıp 490 $ ödeme yaparsınız.

Bu tarz bir açıklamasını mevcut. Yani kısacası dosyalarınızı el koyuyorlar ve sizde bu dosyaları tekrar almak için fidye ödüyorsunuz.

NYPD Virüsü Nasıl Temizlenir?

Şimdi bu konu biraz karışık. Yani şifreleme yöntemleri sürekli güncellenmekte. Uzmanların ilk önerdiği dosyalarınızın yedeği var ise öncelikle yedekleriniz üzerinden devam etmeniz ve zararı minimum seviyeye çekmeniz oluyor.

Ancak bu virüsü temizlemek için bir yöntem var. En azından denemekte fayda var.

Bu aracı kaldırabilmesi için bir kaldırma aracı geliştirilmiş. Öncelikle bunu bilgisayarınıza kurup bilgisayarınızı tamamen taratmanız gerekiyor. Ancak bunu yaparken bilgisayarınızın internet bağlantısını kesin. Çünkü bu virüs bir sunucuya bağlı olarak çalışıyor. Önce bağlantısını kesmeniz gerekiyor.

NYPD VİRÜSÜ KALDIRMA ARACI İÇİN TIKLAYINIZ

Bu aracı bilgisayarınıza kurduktan sonra TAM tarama yapın. Biraz uzun sürebilir ancak buna değer.

NYPD Şifreleri Nasıl Kırılır?

Kaldırma aracıyla virüsü temizledikten sonra, virüsün şifrelediği dosyaları şifre kırma aracı ile kırmaya sıra geldi. Bu programın bütün dosyalarınızın şifresini kırmasını tabi ki beklemeyin. Unutmayın zararın neresinden dönersek kardır mantığıyla ilerliyoruz.

Çünkü karşımızda normal bir virüs çeşidi yok.

Şifre Çözücüyü İndirin

Bütün dosyalarınız kurtulamayabilir. Ancak kurtardığınız dosyaları temiz bir şekilde harici bir USB/HDD aygıtına yedekleyin ve bilgisayarınıza format atın. Temiz bir sayfa açmakta her zaman fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top