Google Analytics’e Site Ekleme – Google Analytics Kullanımı

Google Analytics’e Site Nasıl Eklenir?

Evet, önemli konulardan bir tanesine daha gelmiş bulunmaktayız 🙂 Google Analytics Nasıl Kullanılır? 

Google Analytics Nedir?

Google Analytics web sitenizin bütün bilgilerini analiz eden ve rapor halinde size sunan bir sistemdir. Web sitenize günde kaç kullanıcı girmiş, ne kadar sayfa görüntülenmeniz var, hangi aramalardan ne kadar hit alıyorsunuz bunun gibi bir çok bilgiyi size gösteren bir sistemdir.

Google Analytics Neden Önemli?

Önemli çünkü her veli çocuğu hakkında bilgi almak ister. Web siteniz sizin çocuğunuzdur, önce doğurur sonra bin bir emekle büyütmeye çalışırsınız. Peki çocuğunuzun durumu ne? Bilgi seviyesi ne durumda? Neler yapabiliyor bunları bir rapor halinde görmek istemez misiniz? Hemde dünyanın en büyük arama moturunun ağzından? Kim istemez! İşte bu yüzden bizler için Google Analytics sistemi oldukça önemlidir ve gün geçtikçe önemi artmaktadır.

Google Analytics Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle Google Analytics sayfasına giriş yapıyoruz. Çıkan sayfada Ücretsiz Kurulum Yapın butonuna basıyoruz.

Google Analytics Hesap Oluştur Ekranı

Bu ekranda hesap adı kısmına herhangi bir isim yazabilirsiniz. Paneliniz  de birden fazla web sitesi tanımlıysa onları ayırt edebilmeniz için bir hesap adı belirleyeceksiniz. Aşağıdaki seçeneklerden hepsini işaretleyebilirsiniz.

Google Analytics Neyi Ölçmek İstiyorsunuz Ayarları

Sonraki butonuna bastıktan sonra karşımıza bu şekilde bir ekran gelecek. Burada Google Analytics hizmetini ne için kullanacağımızı seçeceğiz. Biz şuan web sitesi için tanımlama yapacağız o yüzden ilk seçeneği işaretleyeceğiz. Ancak telefon uygulamaları gibi uygulamalara da hizmet tanımlaması yapabiliyorsunuz.

Google Analytics Mülk Ayarları

Sonraki butonuna bastıktan sonra Mülk Bilgileri alanı geliyor. Burada web sitemiz ile ilgili olan kısımları dolduracağız. Burayı doğru doldurmanız çok önemli. Eğer web sitenizde SSL tanımlaması mevcut ise http yerine https seçeneğini seçmeyi unutmayın. Bu alanları doldurduktan sonra Oluştur butonuna basabilirsiniz. Daha sonra karşınıza kullanım sözleşmesi tarzında dökümanlar gelecek, bu dökümanları okuyup kabul ediyorum seçeneğine basabilirsiniz.

Her şeyi başarılı bir şekilde yaptıysanız karşınıza İzleme Kodu çıkmış demektir. Web sitenizden Google Analytics hizmetinin veri çekebilmesi için bu izleme kodunu web sitenizde <head></head> etiketleri arasına yerleştirmeniz gerekmektedir.

WordPress kullanıyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz;

  • Wp-admin panelinden Görünüm -> Tema Düzenleyici
  • Kullandığınız temanın içeriğine gelmiş olacaksınız.
  • Sağ menüden header.php sayfasına tıklayın.
  • Çıkan kodların arasından <head> etiketini bulun.
  • Bu etiketin hemen altına Google Analytics izleme kodunu yapıştırın ve kaldırın.

Artık başarılı bir şekilde Google Analytics raporlarınız oluşacaktır.

Ayrıca bakınız: Google Webmaster Tools Site Ekleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top