Google Webmaster Aracına Site Nasıl Eklenir? Sitemap Nasıl Oluşturulup Gönderilir?

Yazının başlığı sanırım oldukça uzun oldu 🙂 Umarım yazı o kadar uzun olmaz.

Evet bugün Google Webmaster Tools kullanımını inceleyeceğiz. Bir web sitemiz olduğunu düşünelim ve bu web sitesini Goole Webmaster Tools‘a eklemek ve oradan yönetmek istiyoruz. Peki sitemizi Google Webmaster Tools’a nasıl ekleyeceğiz?

Arkanıza yaslanıp derin derin nefes alma vakti 🙂

Google Webmaster Tools Mülk Ekleme

Öncelikle Google Webmaster Tools aracını açıyoruz ve Şimdi başla butonuna basıyoruz. Giriş yapabilmeniz için bir gmail hesabına ihtiyacınız var. Bu webmaster aracını hangi gmail hesabınız üzerinden yönetmek istiyorsanız o hesabınıza giriş yapın. Karşınıza Mülk Ekle şeklinde bir seçenek gelecek. Bu seçeneğe tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi bir pencereyle karşılaşıyoruz.

Google Webmaster Tools Mülk Ekle

Resimde de gördüğünüz gibi sitenizi iki farklı şekilde ekleyebiliyorsunuz. Sol tarafta ki kısım yazdığınız url’nin bütün dallarını kapsar. Örnek veriyorum kaynakkod.net adresini eklediniz. kaynakkod.net domainin alt alan adı olarak yazilim.kaynakkod.net adresi var ise bunuda otomatik olarak kapsayacaktır. Sağ tarafta gördüğünüz kısım ise tam tersi şekilde işler. Sadece yazilim.kaynankkod.net adresini eklerseniz sadece o URL altındaki dizinleri kabul eder. Biz şuan sol tarafta ki kısımdan ilerleyeceğiz. Ek kapsamlısı ve en mantıklısı şuanlık bu. Tabi ki siz kullanım alanınıza göre değiştirebilirsiniz.

Şimdi sol tarafta ki kısıma web sitenizin adresini giriyoruz. Web sitenin başına http yada https gibi protokoller yazmanıza gerek yok. Dedim ya her şeyi kapsıyor. Siz sadece sitenizin adını uzantısıyla birlikte yazın. Örnek: kaynakkod.net Bu şekilde yazdığınızda o zaten otomatik olarak hangi protokol tanımlıysa o baz alacaktır.

Google Webmaster Tools Mülk Doğrulama

Google Webmaster Tools Mülk Doğrulama

Şimdi web sitenizi ekleyebilmeniz için öncelikle o web sitenin size ait olduğunu doğrulamanız gerekir. Bunu DNS doğrulama ile yapacağız. Web sitenizin Hosting hizmetini hangi firmadan alıyorsanız o firmanın panelinden DNS ayarlarına girmeniz gerekiyor. DNS ayarlarına girdiğinizde yaklaşık olarak aşağıdaki gibi bir liste karşınıza çıkacak.

Google Webmaster Tools DNS Doğrulama

Şimdi listede TXT bölümünün karşısında bulunan değeri yukarıda Google Webmaster Tools aracının doğrulamak için bize verdiği değerle değiştirip kaydediyoruz. Değişikliği yaptıktan sonra Google Webmaster Tools üzerinden Doğrula butonuna basıyoruz. Çoğu zaman hemen onaylamaz hata verir. Çünkü DNS üzerinde yapılan değişikliklerin aktif olabilmesi için biraz zaman geçmesi gerekebilir. Ortalama olarak 10-15 dakika içerisinde onaylanır. Siz bunu ara ara deneyebilirsiniz.

Google Web Master Tools Onaylama

Artık web sitenizin sahipliğini onayladınız ve Google Webmaster Tools sizin için aktif hale geldi.

Buraya kadar her şey güzel ilerledi. Şimdi gelelim sitemap oluşturmaya.

Google Webmaster Tools Sitemap Gönderme

Google Webmaster Tools Sitemap Ekleme

Sol tarafta listelenen menüleri görmüşsünüzdür. Bu menülerden Site Haritaları sekmesine tıklıyoruz. Websitenizin sitemap adresini URL ekleme bölümünden Google’a gönderiyoruz. Google Webmaster Tools bu sitemap içeriğinizi kontrol edip dizinlerinizi ona göre güncelliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top