ISO Dosyasını USB’ye Boot Etmek

Eğer bu yazıya kadar geldiyseniz kafanızda şöyle bir soru vardır.

ISO dosyası Flash diske nasıl yazılır?

Ben bunun için genelde 2 farklı program kullanıyorum. Bu yazıda da o iki farklı programı kullanarak nasıl ISO dosyasını USB’ye boot edeceğiz onu anlatacağım.

#Rufus

Bu program USB boot işlemlerinden en çok kullanılan programlardan bir tanesi. Kurulum gerektirmeden direkt olarak işe koyuluyor.

Rufus programı arayüzü

USB belleğiniz bilgisayara takılı olduktan sonra yukarıda AYGIT kısmında USB belleğiniz gözükecektir. O listeden USB belleği seçmeniz gerekiyor. Daha sonra SEÇ butonuna basıp hangi ISO dosyasını boot etmek istiyorsanız o dosyayı seçiyorsunuz. Bu seçimleri yaptıktan sonra programın diğer seçenek kutuları otomatik olarak doluyor. Disk bölüm düzeni kısmından format atmak istediğiniz bilgisayarın harddiskinin hangi yapıda olduğunu seçmelisiniz. Bu bölüm genelde MBR olarak kullanılıyor. Ancak bazen karşınıza çıkabilir, hala eski harddiskler GPT olarak formatlanmış oluyor. Buna dikkat etmelisiniz. Eğer bilmiyorsanız ve nasıl öğreneceğinizi de bilmiyorsanız benim gibi yapın. Önce MBR olarak deneyin boot çalışmazsa GPT kesin çalışır 🙂

Bu seçimi yaptıktan sonra NTFS dosya sistemi seçili olsun sonra Başlat butonuna basın gitsin. Size bir kaç uyarı soracaktır evet diyin gerisi gelir.

#Buraya dikkat ! -> USB belleğinizin içinde ne var ne yok silinecektir. O yüzden içinde önemli dosyalarınız varsa mutlaka yedeğini alın.

#Windows 7 USB DVD Download Tool

Şimdi anlatacağım program Microsoft’un kendi çıkarttığı bir araç. USB yada DVD’ye boot almanıza yardımcı oluyor. Rufus da nadirde olsa karşılaşabilecek hatalarda ben bu program aracılığıyla boot alıyorum. Herhangi bir problem olmadan işlemi yapıyor. Ufak bir kurulumu mevcut. Yükledikten sonra hemen masaüstüne kısayolu geliyor zaten.

Windows 7 USB DVD Download Tool

Windows 7 USB DVD Download Tool Arayüz

Program açılışta böyle bir arayüzle karşılıyor bizi. Direkt olarak ISO dosyasını seçmemizi istiyor. Bu ekranda hemen ISO dosyasını seçiyoruz.

Windows 7 USB DVD Download Tool Arayüz 2

Daha sonra bu ekranda ISO dosyasını neye yazacağımızı seçiyoruz. Eğer USB kullacaksanız “USB device” butonuna, DVD kullanacaksanız “DVD” butonuna basın.

Windows 7 USB DVD Download Tool Arayüz 3

Daha sonra gerisi beklemeye kalıyor. Yükleme işlemi bittikten sonra aygıtınız boot için hazır hale geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top