Localhost Resim Erişim İzni Tanımlama (CHMOD 777)

Selam dostlar 🙂

Az önce bir script üzerinde çalışırken resim upload bölümü geliştiriyordum. Localhost üzerinden resimleri başarılı bir şekilde upload ediyordum ancak bu resimler scriptte gözükmüyordu. İnsan hiç beklemediği yerden gol yiyor 🙂 Ben kodlarda yanlışlık mı var derken, resim klasörü üzerinde okuma izinlerimin tanımlı olmadığını fark ettim.

Hemen bunları kısaca buraya da yazayım belki birisinin işine yarar dedim 🙂

Upload ettiğim resimleri açtığımda yukarıda ki gibi uyarı alıyordum. Şimdi bunu nasıl çözeceğiz. Öncellikle resim dosyalarınız (ya da izin tanımlamak istediğiniz dosyalar) hangi klasörde ise o klasöre sağ tık özellikler yapıyoruz.

Üst taraftan Güvenlik sekmesine geliyoruz. Grup yada kullanıcı adları kısmında sizin kullanıcı isminizin bulunması gerekiyor. İsminizi bulup üzerine tıklayın daha sonra düzenle adımından bütün seçeneklere izin verin. (ya da hangisine izin vermek istiyorsanız)

Şimdi burada benim için kilit bir nokta var. Aslında bu yazıyı o yüzden yazmak istedim. Benim bilgisayar ismin “aykutt” 2 t ile 🙂 Ancak kullanıcı ismim sadece bir t ile “aykut” şeklinde. Nasıl oluyor anlamıyorum ama bilgisayar ismimi kullanıcı olarak görüyor ve ona tam yetki veriyor. Aslında listede kullanıcı adım yok o yüzden resmi açamıyorum 🙂

Bunun için altta DÜZENLE seçeneğine basıyoruz ve EKLE butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza bu şekilde bir ekran gelecek. Altta bulunan “Seçilecek nesne adlarını girin” bölümüne kullanıcı adımızı yazıyoruz. (Denetim masası -> Kullanıcılar bölümünde yazan isim)

Kullanıcı adını yazdıktan sonra tamam butonuna basın. Artık kullanıcı adınızın yukarıdaki listeye eklendiğini göreceksiniz. Şimdi o listeden kullanıcı adınızı seçin ve aşağıdaki izinleri işaretledikten sonra tamam butonuna basın. Artık dosyayı okuma ve yazma iznine sahipsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top