Microsoft Office Kurulumu 1920 hatası (osppsvc)

Merhabalar 🙂

Bugün Microsoft Office kurulumu esnasında alınan bir hatanın üzerine konuşacağız. Eğer bu makaleyi okuyorsanız sizde muhtemelen bu hata ile karşılaşmışsınızdır 🙂

Karşılaşılan hata

Hata 1920. ‘Office Software Protection Platform’ (osppsvc) hizmeti başlatılamadı. Sistem hizmetlerini başlatmak için yeterli ayrıcalıklara sahip olduğunuzu doğrulayın.

Alınan hata aynen yukarıdaki gibidir. Yani yükleme yaparken Hizmetler kısmında bulunan “Office Sofware Protection Platform” hizmet bileşeni çalıştırılamıyor yada sizin bu dosyayı çalıştırmaya izniniz yok. Bu sorunu çözmek için bir çok şey deneyeceğiz. Sorunun tam olarak neyden kaynaklandığını bulmak adına. 🙂

Eğer yaşadığınız sorun izinlerinizin olmamasından kaynaklı ise hemen aşağıdaki yolda bulunan dosyaya bütün çalıştırma izinlerini tanımlayın.

C:\Program Files\Common Files\microsoft shared\OfficeSoftwareProtectionPlatform
C:\Program data\Microsoft\ -> gizli dosya

Bu dosyaya 777 izinlerini verin ve daha sonra ‘Office Software Protection Platform’ hizmetini yeniden çalıştırmayı deneyin. Bunun için Başlat -> Çalıştır -> services.msc

Bu komutu çalıştırdıktan sonra bütün hizmetlerin bulunduğu bir pencere açılacak. O hizmet arasından Office Software Protection Platform hizmetini bulup tekrar çalıştırmayı deneyin. Eğer düzelmediyse yaşadığınız problem izinlerle alakalı bir problem değil demektir.

O zaman farklı bir yöntem deneyeceğiz. Muhtemelen daha önce bilgisayarınızda Microsoft Office yüklüydü ve onunla alakalı bileşen kaldı. O yüzden hata veriyor. Bu yüzden öncelikle daha önce yüklü olan Microsoft Office dosyalarından kurtulmamız gerekiyor. Bu tarz programlardan tamamen kurtulmak için program ekle kaldırdan bu programları kaldırmak maalesef yetmiyor. Aracı programlar kullanmak gerekiyor.

Microsoft Office Kaldırma Araçları

  1. Microsoft Office 2003 – 365 kaldırma
  2. Office 2010 kaldırma (windows 7)
  3. Office 2010 kaldırma (windows 8, 8.1 ve 10)
  4. Office 2007 kaldırma aracı
  5. Office 2003 kaldırma aracı

Bu araçlardan sizin sisteminize uygun olanı indirin. Sisteminizde aktif olarak anti virüs bulunuyorsa kaldırmanız gerekebilir. Sadece pasif duruma geçirmek yetmeyebiliyor.

Bu kaldırma araçlarını kullanarak daha önce yüklenen Microsoft Office dosyalarınızı tamamen sisteminizden temizliyorsunuz ve daha sonra tekrar kurulum yapın. Herhangi bir hata almadan başarılı bir şekilde kurulum gerçekleşecektir.

Ek not: Ne yaptınız ne ettiniz ancak bu sorunu çözemediniz. Böyle bir durumda bükemediğiniz eli öpmenizi tavsiye ederim. 🙂 Yani örnek veriyorum Office 2010 yüklerken bu hatayı alıyorsanız, Office 2016 yüklemeyi deneyin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top