WordPress Admin Paneli Şifresini Veritabanından Değiştirmek

Merhabalar.

Hiç yönetim panelinizin şifresini unuttunuz mu? Ben çok yaptım doğrusu. Bunu hatırlamak yada değiştirmek için wordpress’in kendi sunduğu yöntemleri var evet. Şifreni mi unuttun? butonuna basmak ve şifren ile ilgili mail almak bunlardan bir tanesi mesela. Ancak bazen öyle durumlar olur ki, ya mail sunucuları çalışmaz defalarca kontrol etmene rağmen mail kutuna wordpress’in gönderdiği mail düşmez ya da bir bakmışsın milattan biraz önce kullanmış olduğun mail adresin sistemde kayıtlı ve o yüzden şifreni sıfırlayamıyorsun.

Şimdi böyle durumlarda veritabanından şifre sıfırlama işlemi nasıl yapılır onu göreceğiz.

Phpmyadmin kullanarak wordpress admin şifresi nasıl sıfırlanır?

WordPress veritabanı tabloları

Şimdi öncelikle sistemimizin bağlı olduğu veritabanının phpmyadmin paneline giriş yapıyoruz. Bu bilgileri size sunucu firmanız vermiş oluyor. Yukarıda ki resimde wordpress yazılımının kullandığı bütün tabloları görüntülemektesiniz. wp_users isimli tablo wordpress sisteminde bulunan bütün kullanıcıların bulunduğu tablo oluyor. Bu tablonun içerisinde girip çıkan kullanıcılar arasında yönetim paneline giriş için kullandığımız kullanıcıyı buluyoruz.

WordPress admin bilgileri

Yukarıda ki resimde admin kullanıcısının bilgilerini görüntülüyorsunuz. Kullanıcının user_pass alanına baktığınızda karmaşık yazılar görürsünüz. Bu wordpress’in kullandığı bir şifreleme yöntemidir. Buraya mesela 123456 yazarsanız wp-login.php sayfasından admin kullanıcısına 123456 şifresiyle giriş yapamazsınız. Şifrenizi 123456 yapabilmeniz için bu alana 123456‘nın şifrelenmiş halini yazmanız gerekmektedir.

$P$B.99utdZNKyZm3f4HFUoD3ThOilJDK0

Yukarıda yazan kod 123456 sayısının şifrelenmiş halidir. Phpmyadmin üzerinden değiştirmek istediğiniz kullanıcının yanında bulunan düzenle butonuna basın ve user_pass alanına yukarıda ki kodu yapıştırın ve kaydedin. Artık wp-login.php sayfasından 123456 şifresiyle giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra şifrenizi yine istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top