WordPress Akismet Eklentisi ile Spam Yorumları Engelleme

Merhaba sevgili wordpress kullanıcıları 🙂 Hepimizin ciğerini bağrını yakan bir konuyu ele almanın zamanı geldi sanırım.

Ne olacak bu spam yorumlar?

Daha blog’u kuralı 1 gün olmadı hemen spam yorum düşmeye başlamış bile. Sanırım sizde aynı durumdan şikayet edeceksiniz eğer wordpress kullanıyorsanız. Bu yazımızda başlangıçta spam yorumlarımızı nasıl engelleyebiliriz onu anlatmaya çalışacağım.

Neden başlangıç diyorum?

Aslında başlangıç mı yoksa tamamen mi orası size kalmış. Şu yüzden başlangıç diyorum; Akismet, normal şartlarda ücretli bir uygulama. Ancak kişisel kullanım için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Peki bu kişisel kullanım şartları nelerdir?

Öncelikle Akismet eklentisi 3 paket halinde kullanıma sunuluyor.

  • PERSONEL (Kişisel)
  • PLUS (5 $)
  • ENTERPRISE (50 $)

Biz kişisel web sitelerimiz için personel paketini seçeceğiz. Peki bu paketi seçince neler kaybedeceğiz?

  • Spam koruması
  • Ticari siteleri destekler
  • Gelişmiş istatistikler
  • Öncelikli destek

Gördüğünüz gibi Ticari kullanım sağlanamıyor. Bu şu demek. Blogunuz da herhangi bir reklama yer verir, yada herhangi bir ürünün, firmanın tanıtımını yaparsanız Akismet eklentisi otomatik olarak web sitenizi üyelikten siliyor ve inanın bu konuda oldukça ciddiler 🙂 Kandırılmaya gelemiyorlar. Ama sadece kişisel amaçla kullanıyor herhangi bir ticari içerik bulundurmuyor iseniz “tebrikler ömür boyu üyelik kazandınız” 🙂

Şimdi nasıl kurulum yapacağız biraz ona göz atalım. Wp-admin paneline giriş yaptıktan sonra Eklentiler sayfasını açın. Yüksek ihtimalle Akismet Anti-Spam eklentisi listede gözükecektir. (Gözükmezse Yeni Eklenti butonuna basıp arama bölümüne adını yazarsanız hemen bulursunuz.)

Eklentiyi kurup, etkinleştirdikten sonra Ayarlar menüsü altına Akismet Anti-Spam seçeneği gelmiş olacak ve oraya tıkladığınızda eklenti aktivasyon yapmanızı isteyecek.


Akismet Aktivasyon için karşınıza böyle bir pencere çıkaracak

Set up your Akismet account butonuna tıklayın.


Akismet Giriş ekranı

Uygulama aktivasyon yapabilmeniz için giriş yapmanızı isteyecek. Bu sisteme WordPress.com adresinde bir üyeliğiniz varsa onunla giriş yapacaksınız. Yok ise karşınıza çıkan formu doldurup hızlı bir şekilde kayıt olabilirsiniz.

Paket seçimi ekranı

Sisteme giriş yaptığınızda az önce yukarıda bahsettiğim paketlerden bir tanesini seçmeniz gerekiyor. Kişisel seçeneğini seçtikten sonra karşınıza şu şekilde bir ekran gelecek;

 Akismet bilgi doldurma ekranı
Akismet bilgi doldurma ekranı

Şimdi buraya dikkat 🙂 Akismet abimiz diyor ki, sen kişisel paket kullanmak istiyorsun ama istersen bizim spam savaşımıza ayda 2 $ cık destek verebilirsin. Bu sayede dünya daha yaşanabilir bir hal alır. Biz peki ne yapıyoruz? Sağ üst köşede gülücüğün olduğu kısımda “Nothing” seçeneğini işaretliyoruz. Bir anda kredi kartı bilgisi girme ekranı kayboluyor ve kişisel bilgilerinizi soruyor 🙂

 


Kişisel bilgi girme ekranı

 

Fark ettiyseniz az önce bize gülen gülücük kayboldu ve yerini asık surat aldı 🙂 Neyse kişisel bilgilerinizi doldurduktan sonra resimde işaretlediğim 3 kutucuğu da işaretlemeniz gerekiyor. Bu kutucuklar kişisel tanımlama sözleşmenizi kabul ettiğiniz anlamına geliyor. Az önce yukarıda bahsettiğim konu işte. Ticari olarak kullanmıyorum, sitemde reklam barındırmıyorum, ürün tanıtımı yapmıyorum vs vs.

Artık akismet anti-spam eklentisi kurulumu gerçekleşti. Doya doya kullanın.

Sağlıcakla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top