WordPress “Bu web sitesinde kritik bir hata var” Hatasının Çözümü

Merhabalar. Bu yazımızda WordPress kullanıcıların karşılaştığı “Bu web sitesinde kritik bir hata var” hatasını nasıl çözebileceğinizi ve bu hatanın nereden kaynaklandığını nasıl öğreneceğinizi anlatacağım.

“Bu web sitesinde kritik hata var” hatasının görüntüsü

WordPress “Bu web sitesinde kritik bir hata var” Hatası Neden Çıkar?

Bu hatanın karşınıza çıkmasının bir çok sebebi olabilir. Ancak temel sebebi var olan sistemde bir değişiklik yapılmış olmasıdır. O an sitenize başka bir tema entegre etmeye çalışıyor olabilir, ya da kullanmak istediğiniz bir eklentiyi kurmaya çalışıyor olabilirsiniz. Hatta bazen hiç bir şey yapmadığınızı düşünseniz de bu hatayı alabilirsiniz.

Hiç bir şey yapmadığınızı düşünseniz diyorum çünkü, aslında bir şey olmuştur ama siz bunun farkında değilsinizdir. Otomatik güncellemelerinizi vardır ve güncelleme sonrasında sistem uyum sorunu yaşamış olabilir ve bu tarz bir kritik hata raporu verebilir. Şimdi böyle durumlarda öncelikle hatanın nereden kaynaklandığını nasıl bulacağız ondan bahsedelim.

WordPress Hata Tespiti Yapmak

Şimdi öncelikle sunucunuzda hata raporlarını kontrol edelim. Bunun için FTP içerisine girip ana dizini kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

FTP hata kayıtları.

Web sitenizin her hangi bir dizininde herhangi bir dosyasında hata meydana geldiği zaman FTP ana dizinde error_log dosyası bu meydana gelen hataların hepsini kayıt eder. Tarih, saat, hatalı dosya ve hatalı satır olarak bu bilgilerin tamamını size iletir. Öncelikle hatanın nereden kaynaklandığını bilmiyorsanız mutlaka bu dosyayı kontrol etmelisiniz.

Dosyayı herhangi bir editörde açıp en alt satıra inebilirsiniz. En alt satırda ki hata almış olduğunuz en son hatayı gösterir. Benim dosyamda ki hata yukarıda ki gibi. Yani wp-db.php dosyasının 1688. satırı hata veriyor. Eğer yazılımsal bilginiz var ise bu dosyayı açıp ilgili satırda ki kodları kontrol edebilirsiniz.

Yazılımsal bilgimizin olmadığını var sayıyorum ve devam ediyorum.

Bu dosyanın içerisinden herhangi bir sonuç elde edemediysek yada sunucumuz error_log kaydı tutmuyorsa wordpress’in kendi hata mekanizmasından almış olduğumuz hatayı ekrana bastırabiliriz. Normalde güvenlik amaçlı wordpress bu ayarı kapalı olarak tutar. Alınan hatanın hangi dosyada ve hangi satırda olduğunu kullanıcıların görmesini istemez. Ancak böyle durumda açıp hatayı görüp, daha sonra kapatabilirsiniz.

Öncelikle ana dizin içerisinde wp-config.php dosyasını açın. Bu dosyanın içerisinde

define( 'WP_DEBUG', false );

şeklinde bir kod parçacığı olacak bu parçacığı bulun. Bu kod parçacığının içerisinde ki false yazan kısmı true olarak değiştirin ve dosyayı kayıt edin.

Bunu yaptığınızda artık web sitenizde hata kayıtlarını göreceksiniz.

“Bu web sitesinde kritik bir hata var” Hatası Nasıl Düzeltilir?

Şimdi uzun lafın kısası çok kolay bir yöntemden bahsedeceğim. Hatanın hangi dosyada olduğunu bulduğumuza göre şimdi hemen hatamızı çözelim.

Eğer hata tema dosyasında ise kullandığınız temayı en baştan internetten indirin ve FTP ile tema klasörünün içerisine yükleyin. Hatalı dosya gerçek hatasız çalışan dosya ile değişecektir.

Eğer hatanız eklenti dosyasında ise yine aynı yöntemi uygulayabilir. Yada mevcut eklentiyi devre dışı bırakabilirsiniz. Eklentiyi nasıl devre dışı bırakırız? Bunundan basit bir yolunu yazayım. FTP içerisinde eklentinin klasörünü bulup o klasörün ismini değiştirin. Herhangi bir şey yapabilirsiniz. Sistem mevcut eklentinin klasörünü bulamayacağı için otomatik olarak eklenti devre dışı kalacaktır ve web siteniz yeniden çalışır hale gelecektir.

Peki bizim örnek ekran görüntümüzde ki hata neyden kaynaklı? Wp-config.php dosyasında hata alıyorduk. Ne tema dosyası nede eklenti dosyası bunu nasıl çözeceğiz?

Bu hata sunucu ile wordpress sürümünün uyumsuzluğundan kaynaklı. Eğer siz sunucunuzda PHP sürüm güncellemesi yaptıysanız ve bu güncelleme kurulu olan wordpress sürümüyle uyum problemi yaşadıysa bu şekilde sistem dosyalarının hata vermesi çok normal.

Bu aşamada PHP sürümünüzü eski sürüme yeniden çekebilir ya da wordpress sürümünüzü en güncel sürüme güncelleyebilirsiniz.

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top